succes jak odnieść sukces strategia sukcesu psychologia sukcesu
Sukces

Od czego zależy Twój sukces?

Sprawdź, z iloma poniższymi twierdzeniami się zgadzasz?

 1. Sukces można odnieść tylko wtedy, gdy sprzyjają temu okoliczności, gdy są ku temu odpowiednie warunki ?
 2. Zbyt wielu ludzi jest niedocenionych mimo, iż na to zasługują?
 3. Na sukces trzeba ciężko pracować?
 4. Znalezienie dobrej pracy zależy od znajomości, układów i okoliczności?
 5. Planowanie przyszłości nie ma sensu, bo zależy ona od okoliczności?

Jak odnieść sukces?

Sukces jest istotnym elementem życia, jest synonimem poczucia szczęścia i większość z nas o niego zabiega. Ważny jest dla nas sukces w życiu prywatnym, chcemy być szczęśliwi w związku, w miłości, pragniemy być szczęśliwymi rodzicami, pracujemy na sukces zawodowy, finansowy, sportowy itd.

Sukces to szerokie pojęcie i dla każdy z nas rozumie je inaczej. Dla jednej osoby sukcesem jest finalizacja dużej transakcji, dla kogoś innego jest to zdanie ważnego egzaminu, otrzymanie pracy, samodzielne wejście po schodach, rezygnacja z deseru albo pierwsze kroki dziecka.

Chcąc odnieść sukces stawiamy sobie cele, realizujemy zadania, podejmujemy wyzwania. Jednak tylko niektórzy z nas owe cele osiągną, wykorzystają nadarzającą się okazję, zrealizują z powodzeniem postawione przed nimi zadania i wyzwania, krocząc od sukcesu do sukcesu. Natomiast innym może być trudno, będą miotać się w miejscu, porzucać swoje plany i frustrować się. Dlaczego?

Psychologia sukcesu wskazuje wiele czynników decydujących o powodzeniu, o sukcesie jednak zaledwie kilka z nich jest naprawdę ważny, zaś jeden z nich jest kluczowy. To od niego wszystko się zaczyna i na nim się.

Chcąc osiągnąć sukces, zrealizować swoje cele, dokonać zmian potrzebujemy sami sobie na to pozwolić, potrzebujemy dać sobie  przyzwolenie na zaistnienie sukcesu w naszym życiu.  Bardzo często odcinamy siebie od tej możliwości, uznając z góry, że sukces pisany jest innym, a nas musi omijać, bo tak jest nam pisane, bo taki jest nasz los, bo inaczej nie może być. By osiągnąć sukces potrzebne jest nam poczucie i przekonanie o tym, że mamy wpływ na swoje życie. Jeżeli uznajemy, że o tym, co wydarzy się w naszym życiu decyduje los, przeznaczenie, gwiazdy, nasza aktualna sytuacja ekonomiczna, miejsce, w którym mieszkamy, rodzina w jakiej się wychowaliśmy to o sukcesie pozostaje nam jedynie marzyć, gdyż jesteśmy od niego bardzo daleko.

 

Jaką masz szansę na sukces?

Ci z Was, którzy na pięć pytań na początku wpisu, co najmniej trzy razy odpowiedzieli twierdząco – mają mniejszą szansę na sukces niż ci, którzy na wszystkie pytania odpowiedzieli: NIE. (owe pięć twierdzeń to zaledwie mały fragment kwestionariusza, pozwalającego zweryfikować swoje poczucie skuteczności. Ci z Was, którzy uczestniczyli w moich szkoleniach lub pracowali ze mną indywidualnie, znają całość i mogli zweryfikować swoje podejście do sukcesu w swoim życiu, w sprzedaży, w drodze do kariery).

Sprzyjające warunki, układy, znajomości, szczęście, ciężka praca ponad siły, pieniądze mogą pomóc w karierze, mogą dawać lepszy start, lecz sukcesu i powodzenia absolutnie nie gwarantują. Można nie mieć znajomości, pochodzić z małego miasteczka, wychować się w ubogiej rodzinie, mieć traumatyczne dzieciństwo i mimo wielu przeciwności losu odnieść sukces.

Można mieć wszystkiego pod dostatkiem, mieć absolutnie sprzyjające warunki, a mimo to nie odnieść sukcesu.

Dlaczego tak jest? Gdzie tkwi sedno powodzenia w pracy i w życiu?

 

Mentalność zwycięzcy

Kariery i sukcesy znanych ludzi mają wspólny mianownik. Jest nim mentalność, czyli sposób myślenia i pojmowania świata. Na mentalność natomiast składają się poglądy i przekonania o sobie, o świecie, o pracy, ludziach, sensie życia, znajomość siebie, wytrwałość w działaniu itd. Mentalność buduje się przez całe życie, przekonania i poglądy gromadzimy z wiekiem. Najpierw modelują je rodzice, potem nauczyciele, koleżanki, koledzy, inni ważni dla nas ludzie. Przejmujemy ich przekonania i poglądy, a z czasem sami tworzymy własne wskutek swoich doświadczeń i przeżyć. Owe zgromadzone przekonania i poglądy wpływają na nasze wybory, sprawiają, że zachowujemy się tak, a nie inaczej. Niektóre z nich uskrzydlają nas i sprawiają, że dążymy prostą drogą do szczęścia i powodzenia, podczas gdy inne ograniczają, prowadząc w stronę porażki.

Jeśli mamy przekonania wspierające wówczas wyjdziemy obronną ręką nawet z najtrudniejszych sytuacji. Jeśli przekonania nam szkodzą to nawet w sprzyjających warunkach możemy sabotować swój własny sukces. Zatem początek jakości życia i wyniki podejmowanych działań zależą w ogromnej mierze od naszej mentalności. Na potrzeby tego bloga wyróżniam mentalność zwycięzcy oraz mentalność przegranego. Mentalność zwycięzcy niesie w górę, a mentalność przegranego ciągnie w dół, cokolwiek będziemy robić. Zwycięzca ma wysokie poczucie własnej skuteczności, natomiast osoba o mentalności przegranego ma niskie poczucie własnej skuteczności.

 

Henry Ford, założyciel spółki Ford Motor Company mówił: „Jeżeli sądzisz, że potrafisz to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz – również masz rację”. Chcemy tego, czy nie, naszym na jakość naszego życia i skuteczność działań ma ogromny wpływ zbiór naszych przekonań, czyli nieuświadomionych strategii poznawczych, modelowanych społecznie i kulturowo, na nasze poczucie skuteczności. Nasz mózg realizuje te strategie nawykowo, zaś ich zmiana jest podstawą wszelkiego rozwoju. Czas, aby nasze przekonania modelowane kulturowo i społecznie zostały przez nas zweryfikowane i ułożone tak, aby nam służyły, by prowadziły tam, dokąd chcemy dojść.

Czasu wspierających myśli Wam życzę.

Poprzedni post Następny post

Przeczytaj także:

1 Komentarz

 • Odpowiedz Poczucie własnej skuteczności – Grażyna Białopiotrowicz 4 marca 2016 - 11:23

  […] wpis dotyczył poczucia własnej skuteczności. Wróć do tego wpisu i przypomnij sobie z iloma twierdzeniami się zgadzałaś/łeś oraz jakie znaczenie ma poczucie własnej skuteczności w drodze do […]

 • Skomentuj

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Ubranie negocjacje i poziom hormonów
  Ubranie a wynik negocjacji i poziom hormonów

  Wcześniej pisałam o tym, że to, jak jesteśmy ubrani, jak wyglądamy ma istotny wpływ na innych oraz na odbiór naszej osoby, co potwierdzają badania naukowców i doświadczenia wielu...

  Zamknij