Poczucie własnej skuteczności
Sukces

Poczucie własnej skuteczności

Poprzedni wpis dotyczył poczucia własnej skuteczności. Wróć do tego wpisu i przypomnij sobie z iloma twierdzeniami się zgadzałaś/łeś oraz jakie znaczenie ma poczucie własnej skuteczności w drodze do sukcesu?

Wysokie poczucie własnej skuteczności

Osoby o wysokim poczuciu własnej skuteczności przejawiają postawę wzmożonej aktywności własnej, są przekonane o tym, że w dużym stopniu same decydują o swoim losie, same decydują o tym gdzie pracują, ile zarabiają, z kim i gdzie mieszkają – dzięki czemu są bardziej zadowolone z życia, często towarzyszy im poczucie szczęścia.

Te osoby mają wysoką samoświadomość w zakresie planowania swojej aktywności zawodowej, planowania kariery, realizowania drogi życiowej, wynikającej z potrzeby własnego rozwoju i doskonalenia siebie. Przejmują na siebie odpowiedzialność za swoje decyzje oraz odpowiedzialność za jakość swojego życia. Dla tych osób wykonywana praca to często pasja, dająca poczucie realizowania siebie, poczucie spełnienia zawodowego. To również radość i zadowolenie z siebie, to także przyjazne i dobre relacje z innymi ludźmi.

Osoby o wysokim poczuciu własnej skuteczności są bardzo dobrymi menedżerami, świetnie spisują się na kierowniczych stanowiskach, dobrze zarządzają firmą, często prowadzą własną działalność. Źle znoszą konieczność realizowania czyichś poleceń bez możliwości ich modyfikacji.

Wysokie poczucie własnej skuteczności sprzyja osiągnięciu sukcesu i jest jednym z podstawowych czynników w tym zakresie.

 

Jeżeli nie zgadzasz się z żadnym twierdzeniem, znajdującym się na początku bloga to oznacza, że Twoje poczucie własnej skuteczności jest wysokie. Jesteś przekonana/y o tym, że Twoje życie jest w Twoich rękach, że to Ty decydujesz o tym gdzie i z kim mieszkasz, ile zarabiasz i czym się zajmujesz. Twoje poczucie sprawstwa oraz duża energia, sprawiają, że osiągniesz w życiu to, co postanowisz. Uznanie z strony innych jest dla Ciebie ważne, lecz nie najważniejsze. Przede wszystkim Ty sam/a chcesz być zadowolona/y ze swoich decyzji i samoakceptacja jest dla Ciebie ważniejsza niż akceptacja ze strony otoczenia.

Najlepiej czujesz się na stanowiskach wymagających samodzielnego dowodzenia, uważasz, że od Ciebie zależą wyniki Twojej pracy oraz ludzi, którymi zarządzasz. Wyznaczasz sobie cele, do których wytrwale zmierzasz. Wiesz, co jest dla Ciebie ważne. Prostą drogą zmierzasz do sukcesu i kariery.

 

Zapamiętaj:

Wysokie poczucie własnej skuteczności jest pierwszym krokiem do sukcesu i powodzenia w życiu. Tutaj zaczyna się droga ku karierze i tutaj się kończy, jeśli liczysz na los, łut szczęścia, na to, co ktoś Ci da lub nie da, jeśli odpowiedzialność za swoje niepowodzenia zrzucasz na innych, gdy w obiektywnej rzeczywistości upatrujesz przyczyny swoich porażek.

Krok ku powodzeniu w każdym obszarze swojego życia zrobisz tylko wtedy, gdy przejmiesz na siebie odpowiedzialność za swoje działania i swoje decyzje, szczególnie za te niefortunne, błędne, których konsekwencje okazały się dotkliwe. Tak długo, jak innych lub warunki zewnętrzne obarczasz winą za swoje potknięcia, tak długo stoisz w miejscu, blokując i sabotując swój sukces.

 

Czasu z wysokim poczuciem własnej skuteczności Ci życzę!

Poprzedni post Następny post

Przeczytaj także:

Brak komentarzy

Skomentuj

Przeczytaj poprzedni wpis:
succes jak odnieść sukces strategia sukcesu psychologia sukcesu
Od czego zależy Twój sukces?

Sprawdź, z iloma poniższymi twierdzeniami się zgadzasz? Sukces można odnieść tylko wtedy, gdy sprzyjają temu okoliczności, gdy są ku temu odpowiednie warunki ? Zbyt wielu ludzi jest niedocenionych...

Zamknij