Monthly Archives

kwiecień 2016

Negocjacje

Udane negocjacje

Uważasz, że dobrze negocjujesz?; Uważasz, że masz duże doświadczenie w negocjacjach?; Masz przekonanie o tym, że negocjacje to dla Ciebie drobiazg i możesz się ich podjąć „z marszu”?

Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś/eś tak to znaczy, że potrzebujesz zweryfikować to mniemanie o sobie. Praktyka pokazuje, że nadmierny optymizm, przekonanie o swojej nieomylności i wyjątkowych kompetencjach negocjacyjnych charakteryzuje negocjatorów „samozwańczych” lub „niedzielnych”. Ktoś, kto naprawdę potrafi negocjować i poważnie traktuje tę część rozmów z partnerami biznesowymi, politycznymi, wychodzi z założenia, że jest tak dobry w negocjacjach, jak wynik jego następnych negocjacji.

Skuteczny negocjator z szacunkiem odnosi się do stron negocjacyjnych, traktując je poważnie i z dystansem. Nie jest sztuką zmusić drugą stronę do ustępstw, wygrać negocjacje ze stratą dla partnerów negocjacyjnych. Sztuką jest tak negocjacje poprowadzić, aby wszystkie strony były zadowolone, aby zachować zaufanie klienta i zachęcić go do dalszej współpracy.

Konflikt interesów

Czytaj dalej…

Negocjacje szef podwyżka
Sukces

Jak poprosić szefa o podwyżkę?

Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że: Zbyt wielu ludzi jest nieocenionych mimo, że na to zasługują?

Czy zdarzyło Ci się, że na pochwałę szefa odpowiedziałaś/eś: A, to nic takiego albo: Przecież należy to do moich obowiązków albo: To nie było takie trudne..?

Jeśli na powyższe pytania choć raz odpowiedziałaś/eś twierdząco to znaczy, że jest duże prawdopodobieństwo, że wysokość Twoich zarobków jest dla Ciebie mało satysfakcjonująca i możesz mieć poczucie niedocenienia, niesprawiedliwego traktowania przez przełożonych.

Dlaczego są ludzie niedocenieni mimo, że na to zasługują?

Czytaj dalej…

Polityka

Rozwód Pary Prezydenckiej, a mowa ciała Marty Kaczyńskiej i Andrzeja Dudy

z18510942Q,Andrzej-Duda--Agata-Duda

Media ogólnopolskie a przede wszystkim portale plotkarskie i społecznościowe obiegła wieść o możliwym rozwodzie Pary Prezydenckiej. Przytaczano wiele argumentów, które miałyby to przypuszczenie potwierdzać.

Podczas uroczystości upamiętniających katastrofę smoleńską, Agata Duda była nieobecna, za to pojawiła się Marta Kaczyńska, która została sfotografowana w towarzystwie Andrzeja Dudy. Zdjęcia Prezydenta RP i Marty Kaczyńskiej z tej uroczystości dolały oliwy do ognia, stały się tematem memów, które obiegły Internet i zdają się potwierdzać przypuszczenia o planach rozwodowych Prezydenckiej Pary. Plotki zostały zdementowane przez Kancelarię Prezydenta, lecz mimo to podejrzenia o rozpad małżeństwa Państwa Dudów pozostaje aktualny.

Przyglądając się sprawie nieco bardziej szczegółowo należałoby zwrócić uwagę na to, co dzieje się poza słowami, zarówno w relacji Andrzej Duda i Agata Duda oraz w relacji Andrzej Duda i Marta Kaczyńska.

Mowa ciała w relacji Agata Duda i Andrzej Duda

Agata Duda rzeczywiście ostatnio zniknęła z przestrzeni medialnej. Coraz rzadziej się pokazuje publicznie, nie zabiera głosu w żadnej sprawie, działalność przypisywana Pierwszym Damom w przypadku jej osoby jest mocno ograniczona, wręcz minimalna.

Co mówi mowa ciała Agaty Dudy?

Czytaj dalej…

Jak postrzegasz świat? Patrzysz w przeszłość, w przyszłość czy słuchasz teraźniejszości?
Mentalność zwycięzcy

Pozytywni przeszłościowcy

Często wspominasz stare dzieje i rozrzewnieniem mówisz: „To były czasy…”? A może wracasz do przeszłości, pamiętając o doznanych przykrościach, krzywdach, analizujesz sytuację i trawisz ją na swój sposób?

Jeśli odpowiesz twierdząco na jedno lub drugie pytanie może oznaczać, że według Philipa Zimbardo i Johna Boyd’a jesteś przeszłościowcem, czyli osobą o przeszłościowej perspektywie czasu.

Obaj psycholodzy w książce „Paradoks czasu” opisują szeroko zakrojone ponad 30-letnie badania, których celem było sprawdzenie, w jaki sposób ludzie postrzegają czas. Na podstawie wyników badań podzieli oni ludzi na przeszłościowców, teraźniejszowców i przyszłościowców, opisując perspektywę czasu poszczególnych grup. Czytaj dalej…