Okres świąteczno-noworoczny obfitował w spotkania firmowe, rodzinne, towarzyskie, a nawet całkiem przypadkowe. Spotkania zaś to powitania i pożegnania, których obowiązkowym elementem są uściski dłoni. Spotkania rodzinne, towarzyskie wyróżniają całusy, uściski „na misia”, a nawet gorące pocałunki, występujące często oprócz uścisku dłoni. Całusy i przytulanie „na misia” to informacja dla otoczenia o zażyłości w relacji, natomiast gorące pocałunki mówią o tym, że relacja ma charakter intymny.
Dotyk
Dotyk zmienia relacje międzyludzkie i najczęściej zmienia je na plus. Rodzaj i obszar dotyku określa charakter relacji, zaś na początku prawie każdej relacji jest uścisk dłoni.
Podanie ręki jest wyrazem szacunku, zainteresowania, to niewerbalny komunikat „Widzę cię”. Oprócz tego uścisk dłoni zawiera wiele innych informacji – zarówno o osobie, która inicjuje uścisk dłoni, jak i o jego adresacie.
Poprzez uścisk dłoni możemy wzmocnić swoją pozycję, możemy niechcący ją osłabić lub okazać komuś lekceważenie. Uścisk dłoni to multifunkcyjne narzędzie w relacjach interpersonalnych. W relacjach biznesowych ma ono znaczenie szczególne. Jest swego rodzaju grą, próbą sił, niewerbalnym przekazem informacji, często rzutującym w określony sposób na przebieg i wynik rozmów. Tak czy inaczej uścisk dłoni w biznesie (w polityce również) ma ogromne znaczenie. To dlatego podczas moich szkoleń tak bardzo zwracam uwagę na ten gest oraz tak bardzo zachęcam do jego świadomego stosowania i odczytywania.
Udane negocjacje i rozmowy…
Profesor Francesca Gino z Harvard Business School przeprowadziła serię eksperymentów negocjacyjnych pod kątem znaczenia uścisku dłoni, jego wpływu na przebieg i wynik rozmów. Pierwszy eksperyment polegał na tym, że badanym przydzielano rolę kupującego i rolę sprzedawcy gruntu. Kupujący posiadał informację o tym, że grunt, który zamierza nabyć niebawem może osiągnąć wysoką cenę wskutek zmiany prawa. Sprzedający tej informacji był pozbawiony.
Wyniki eksperymentu pokazały, że kupujący, którzy unikali uścisku dłoni byli dwukrotnie bardziej skłonni do kłamstwa na temat przeznaczenia gruntu, którym byli zainteresowani. Natomiast jeśli podczas negocjacji na etapie powitania uścisk dłoni się pojawił wówczas kłamstwo po stronie kupującego występowało dużo rzadziej. Wynika z tego, że uścisk dłoni może znacząco ograniczyć ilość nieprawdziwych informacji podczas rozmowy biznesowej, a tym samym zwiększyć szanse na pozytywną transakcję.
Z powyższego eksperymentu wynika, że ma sens rozpoczynanie uściskiem dłoni rozmów negocjacyjnych i wszelkich rozmów biznesowych (i nie tylko). Wykonanie tego gestu świadomie i potraktowanie, jako stałego elementu relacji pozwala poznać rozmówcę, jego samopoczucie w danej sytuacji, jego intencje, a jednocześnie pozwolić drugiej stronie poznać nas, nasze samopoczucie w danej chwili, nasze podejście do relacji oraz nasze zamiary.
Czasu szczerych rozmów i życzliwych uścisków dłoni Wam życzę.
Dodaj komentarz