Powyższe słowa Leonardo da Vinci zawierają myśl bardzo głęboką. Wielu ludzi pragnie wolności, a jeszcze więcej uważa, że wolność jest niemożliwa, bo zawsze coś nas ogranicza. Dla tych sceptyków główną przyczyną braku wolności jest brak wystarczającej ilości pieniędzy.
Wolność a stan konta w banku
Czy to oznacza, że jeśli bylibyśmy bogaci to bylibyśmy wolni?
Czy chcąc być wolnym, trzeba być bogatym?
Czy ludzie bogaci czują się wolni?
Co zrobić, żeby być bogatym?
Większość z nas odpowie, że aby być bogatym trzeba pracować/dobrze zarabiać/zrobić karierę/odnieść sukces w swojej branży/być znanym itp.
Wygrana na loterii lub odziedziczenie pokaźnej fortuny to także droga do zamożności. Podobnie jak zdobywanie dużych sum w sposób nielegalny i nieuczciwy. Życie pokazuje jednak, że wygrana trafia się rzadko, dobry spadek również, a nieuczciwe bogacenie się wcześniej, czy później prowadzi za kratki lub na tamten świat.
Największe zatem prawdopodobieństwo dobrej kondycji finansowej pozostaje w naszych rękach, czyli w codziennej pracy, w codziennym podejmowaniu trudu, by sumiennie wykonywać powierzone obowiązki, stawiać czoła wyzwaniom, wdrażać postanowienia i realizować cele. Jeśli do tego dodamy świadome gospodarowanie swoimi zasobami mentalnymi, intelektualnymi, swoją energią, zdrowiem, czasem i pieniędzmi to dobra kondycja finansowa jest w zasięgu ręki.
Jednak czy dążenie do bogactwa daje poczucie wolności?
Czy nie jest tak, że w pogoni za zarobkiem tracimy z oczu to, co dla nas ważne?
Może bowiem okazać się będziemy zamożni, lecz niekoniecznie wolni i niekoniecznie szczęśliwi.
Wolność w ujęciu psychologicznym
Wolność z psychologicznego punktu widzenia to nic innego, jak możliwość dokonywania samodzielnego wyboru. To możliwość przeżywania życia po swojemu, według własnego scenariusza. Naruszenie naszego prawa do wolności ma miejsce wówczas, gdy jesteśmy pozbawieni możliwości dokonania samodzielnego wyboru, gdy jesteśmy zmuszeni do podporządkowania się komuś lub czemuś, gdy postępujemy wbrew swoim przekonaniom, gdy sprzeniewierzamy się swoim ideałom, gdy rezygnujemy ze swoich planów i marzeń, gdy się poddajemy, gdy odpuszczamy.
Co zrobić, żeby być wolnym?
Poczucie wolności to stan umysłu, na który składa się świadomość i znajomość siebie, swoich praw, preferencji, wartości. To sprecyzowane zasady postępowania, to swego rodzaju kodeks etyczny, moralny, który prowadzi nas przez meandry życia, to coś w rodzaju kompasu, który pokazuje nam, co jest dla nas dobre, a co złe, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi i dumni z siebie.
Dyscyplina jest nam potrzebna, by w ogóle nasz kompas powstał, a potem dzięki dyscyplinie możemy postępować zgodnie z jego wskazówkami. Dzięki temu możemy czuć się wolni niezależnie od stanu naszego konta oraz niezależnie od sytuacji, w jakiej jesteśmy.
Parafrazując wypowiedź Eleonory Roosevelt, która powiedziała „Nikt nie może cię poniżyć, bez twojej zgody”, można powiedzieć: „Nikt nie może odebrać ci twojej wolności, bez twojej zgody”.
Rodzimy się z poczuciem wolności oraz z przekonaniem, że nasze życie należy do nas i przeżyjemy je według własnego planu. Z czasem rezygnujemy ze swojej wolności poddając się presji, rezygnując ze swoich potrzeb, wycofując się ze swoich planów, zamierzeń i tęsknimy za wolnością.
Jeśli chcesz być wolny, bądź zdyscyplinowany.
Czasu pełnego poczucia wolności Wam życzę.
Dodaj komentarz