Pozytywni przeszłościowcy

Często wspominasz stare dzieje i rozrzewnieniem mówisz: „To były czasy…”? A może wracasz do przeszłości, pamiętając o doznanych przykrościach, krzywdach, analizujesz sytuację i trawisz ją na swój sposób?

Jeśli odpowiesz twierdząco na jedno lub drugie pytanie może oznaczać, że według Philipa Zimbardo i Johna Boyd’a jesteś przeszłościowcem, czyli osobą o przeszłościowej perspektywie czasu.

Obaj psycholodzy w książce „Paradoks czasu” opisują szeroko zakrojone ponad 30-letnie badania, których celem było sprawdzenie, w jaki sposób ludzie postrzegają czas. Na podstawie wyników badań podzieli oni ludzi na przeszłościowców, teraźniejszowców i przyszłościowców, opisując perspektywę czasu poszczególnych grup.

 

Przeszłościowcy często i łatwo wracają do przeszłości. Podejmują decyzje, biorąc pod uwagę swoje dotychczasowe doświadczenia i nauczki od losu. Są ostrożni i zachowawczy w działaniach, rozważają i analizują sytuację przed podjęciem decyzji, unikając działania ad hoc. Spontaniczność jest im obca. Źle reagują na zmiany, wolą sytuację przewidywalną, określoną i stałą.

Przeszłościowcy swoją przeszłość postrzegają pozytywnie lub negatywnie.

 

Przeszłościowcy z pozytywną perspektywą czasu

Wracają do przeszłości, wykorzystując niemal każdą sytuację dnia codziennego, robiąc jednocześnie dygresję na temat tego, jak było kiedyś, wykazując przy tym, że sposób działania, postępowania, gotowania, robienia zakupów, zajmowania się dziećmi, spędzania wolnego czasu kiedyś był o wiele bardziej pożyteczny, wartościowy, ciekawszy, lepszy.

Ich wspomnienia są pozytywne, a to co im przytrafiło się w przeszłości jest ich zdaniem wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Pielęgnują przeszłość, która we wspomnieniach jest pozytywna, przyjemna, ciepła, wspaniała, jasna i słoneczna.

Chętnie otaczają się fotografiami, pamiątkami z przeszłości, pielęgnują tradycję, cenią zwyczaje rodzinne, lokalne, społeczne, często są patriotami  i osobami wierzącymi.

 

Czy pozytywni przeszłościowcy są szczęśliwi?

Potrafią dostrzegać codzienne radości, cieszyć się dniem dzisiejszym, są szczęśliwi, lecz jakby częściowo. Teraźniejszość ma bowiem dla nich posmak tego, że nie jest tak wspaniała i wyjątkowa, jak czasy minione i niesie ze sobą widmo trudnych do przewidzenia zmian. To dlatego wśród osób z perspektywą przeszłościowo pozytywną możemy spotkać ludzi krytycznie nastawionych do aktualnej rzeczywistości, do podejmowanych poczynań młodego pokolenia, zmian w aktualnym sposobie bycia, życia, sposobów komunikowania się, nawiązywania kontaktów, nauki, wychowania dzieci, odżywiania się itd.

 

Jakie są słabe strony pozytywnych przeszłościowców?

Częste opowiadanie o przeszłości, a przy tym negowanie aktualnej rzeczywistości sprawia, że otoczenie doczepia im łatkę nudziarzy, malkontentów, oportunistów, hamulcowych, unikając ich towarzystwa. To sprawia, że przeszłościowcy, mimo, że pozytywni są w pewien sposób marginalizowani, a tym samym mają ograniczone możliwości asymilowania się w nowoczesnym świecie pełnym zmian.

W sytuacji zmiany lub porażki pozytywni przeszłościowcy wycofują się, zamykając się w pozytywnej przeszłości i z niechęcią odnosząc się do tego, co jest dzisiaj oraz do tego, co nadejdzie. Taki stan z kolei kosztuje ich dużo negatywnych emocji, lęku i obaw, przez co z czasem mogą stać się zgorzkniali  i sfrustrowani, co tym bardziej będzie innych od nich odsuwać i tak koło się zamyka.

Przeszłościowcy pozytywni funkcjonując na co dzień i podejmując decyzje są ostrożni, zachowawczy, biorą pod uwagę przede wszystkim negatywne konsekwencje działań. To często wpływa negatywnie na ich rozwój, karierę, możliwość awansu, realizacji własnych pomysłów, uzyskania podwyżki, a tym samym zamyka lub mocno ogranicza im drogę do sukcesu.

 

Mocne strony pozytywnych przeszłościowców

Przeszłościowcy pozytywni są rozważni, ostrożni, przewidywalni i stali w codziennym działaniu. Są konsekwentni w postanowieniach i w postępowaniu, trzymając się swoich raz określonych wartości. Przywiązani do tradycji, pielęgnują rodzinne zwyczaje, przywiązują wagę do więzi rodzinnych oraz przynależności do społeczności lokalnej lub narodowej.

Często stanowią oparcie  dla innych, budzą zaufanie, można na nich polegać.

 

Co mogą zrobić pozytywni przeszłościowcy, aby zwiększyć swoją szansę na sukces i mieć poczucie spełnienia oraz szczęścia?

Przywiązanie do przeszłości i pozytywne jej postrzeganie ma dużą wartość dla młodszych pokoleń. Przeszłościowcy pozytywni mają bowiem bogate wspomnienia, zawierające wiele cennych treści. Mają one wartość poznawczą i mogą stanowić wspaniały materiał do zgłębiania przeszłości przez historyków, czy młodych ludzi interesujących się historią. Istotna jest dostępność do tych informacji, ta jednak zależy jakości relacji z ludźmi. Natomiast krytycyzm i negowanie teraźniejszości blokuje porozumienie z otoczeniem i utrudnia młodemu pokoleniu dostęp do wiedzy o przeszłości posiadanej przez pozytywnych przeszłościowców. Zatem zadania rozwojowe dla pozytywnych przeszłościowców mogą być następujące:

  • Unikanie krytyki i negowania współczesnego życia w celu budowania pozytywnych relacji z ludźmi
  • Otwarcie się teraźniejszość, dostrzegając jej pozytywy i przyjmując do wiadomości to, że dzisiejszy świat rządzi się swoimi prawami, a wiele nowych sposobów życia, nauki, odżywiania się, komunikowania się podnosi jakość naszego życia.
  • Dzielenie się swoimi wspomnieniami i wiedza w sposób ciekawy, nowoczesny bez deprecjonowania współczesności;
  • Dostrzeganie radości w codziennym życiu, codziennych drobnych czynnościach i zwyczajach;
  • Przyzwolenie sobie od czasu do czasu na zachowania spontaniczne, bez wnikliwej analizy możliwych konsekwencji

 

Zadanie dla przeszłościowców pozytywnych jest następujące:

Cieszyć się życiem i dniem dzisiejszym, pielęgnować wspomnienia i dzielić się nimi tak, aby młodzi ludzie byli zafascynowani nimi.

 

Czasu pełnego pozytywnych wspomnień Wam życzę.

Fotografia we wpisie: keoni101

Comments

Jedna odpowiedź do „Pozytywni przeszłościowcy”

  1. […] To są przeszłościowcy, o których pisałam wcześniej na moim blogu. (Sprawdź wpisy z 4.04.2016 i […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *